POSZUKIWACZE HISTORII -WARSZTATY ARCHEOLOGICZNE
Z WYDZIAŁEM HISTORII I ARCHEOLOGII UMCS .
6 maja 2024r. grupa koła historycznego wzięła udział w warsztatach archeologicznych zorganizowanych przez pracowników wydziału Archeologii I Historii UMCS w Lublinie.
Warsztaty poprowadzili dr Tomasz Dzieńkowski oraz dr Rafał Niedźwiadek.
Ze strony Wydziału Historii i Archeologii UMCS w Lublinie:
https://www.umcs.pl/pl/reduta-tadeusza-kosciuszki-w-obronie-konstytucji-3-maja,24968.htm#page-1
„W Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie dokonano historycznego odkrycia, które zostało wpisane do Rejestru Zabytków. Obiekt jest polową fortyfikacją wojskową i jedynym zachowanym dziełem ziemnego budownictwa obronnego w Polsce , jaką wzniósł gen. Tadeusz Kościuszko, przygotowując się do obrony Lublina w czasie wojny polsko-rosyjskiej, prowadzonej w obronie Konstytucji 3 Maja. Głównym celem projektu jest zabezpieczenie i utrzymanie miejsca pamięci jakim jest Reduta Kościuszki oraz włączenie jej do świadomości historycznej mieszkańców Lublina, regionu ale też całej Polski.”
20 uczniów naszej szkoły mogło obejrzeć, dotknąć to co zostało już odkryte i zostawić na miejscu swój mały wkład w poszukiwania lubelskiej historii związanej z Tadeuszem Kościuszką.
Wykładowcy bardzo ciekawie przekazywali swoją wiedzę dotyczącą wykopalisk i odnalezionych artefaktów, mogliśmy zobaczyć jak pracuje się z pomocą Drona i nowoczesnych technik.
Studenci biorący udział w wykopaliskach przyjęli nas bardzo życzliwie i chętnie opowiadali o swoich działaniach i odkryciach na terenie Reduty Kościuszki, podpowiadali jak najskuteczniej i ostrożnie pracować. Korzystaliśmy tych wskazówek i każdy mógł popróbować swoich sił w dziedzinie archeologii za pomocą pędzli, szpachelek, łopat….itp Byli i tacy, którzy bardzo niechętnie oddawali sprzęt i opuszczali stanowiska czując odkrywczy niedosyt….
Na koniec zwiedziliśmy zrekonstruowany Dworek Kościuszków i słuchaliśmy opowieścio związkach miejsca z naszym bohaterem.
Na ręce doktora Tomasza Dzieńkowskiego i doktora Andrzeja Niedźwiadka składamy ogromne podziękowania Wydziałowi Historii i Archeologii UMCS w Lublinie - za umożliwienie nam udziału w warsztatach, za przekazaną wiedzę, życzliwość i piękny kawałek lubelskiej i narodowej historii (tej amerykańskiej historii Kościuszki też).
Smutna wiadomość na koniec- niestety miejsca wykopalisk zostaną niebawem zasypane i już nikt poza nami ich nie zobaczy ….. To dlatego udział w warsztatach jest tak pasjonujący, niesamowity.
Pozostaną zdjęcia i dokumentacja historyczna i….. nasze wspomnienia…..
Anna Grzegorczyk
Iwona Salasa