„Język ciała pozwala rozpoznać słowa,
uwiarygodnić,
ludzie nie potrafią kłamać językiem ciała… „
Piotr Tymochowicz
Język ciała to język, którego uczymy się zanim wypowiemy pierwsze słowo.
Mowa ciała:
- uśmiech,
- pochylenie głowy,
- ruch dłoni, czy zmiana pozycji,
wyraża uczucia w takim samym stopniu, jak wypowiedziane słowa.
Każdy instynktownie odbiera wiele sygnałów mowy ciała i reaguje na nie odruchowo. Udowodniono, że mowa ciała może wpłynąć na zmianę uczuć lub poglądów.
Większość ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy ze znaczenia mimiki i gestów oraz ich roli w życiu. Warto zdobyć tę wiedzę, gdyż badacze twierdzą, że większe znaczenie nadajemy informacji przekazywanej przy pomocy niewerbalnych środków wyrazu, niż przez mowę.
Pomimo tego, że nigdy nie uczyliśmy się „mowy ciała”, pewne ruchy i gesty jesteśmy w stanie trafnie rozszyfrować.
Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia mimiki i gestów w życiu. Warto wiedzieć, że świadomie używane sygnały niewerbalne mogą podnieść wiarygodność przekazywanej informacji.
Np., jeżeli chcemy kogoś przekonać o swojej uczciwości, musimy patrzeć mu prosto w oczy; gdy uciekamy wzrokiem, rozmówca czuje, że nasze słowa nie są zgodne z gestami i przestaje wierzyć w to, co mówimy.
Przypomnijmy sobie kilka popularnych wyrażeń:
- „dobrze mu z oczu patrzy”,
- „ma błysk w oku”,
- „spojrzał na mnie wilkiem”,
- „ma zabójcze spojrzenie” - (zastanów się i przypomnij sobie ich znaczenie).
To świadczy jak duże znaczenie w kontaktach międzyludzkich ma dla nas wzrok i sposób patrzenia. Wiemy, że z pewnymi osobami łatwiej nam się rozmawia, lepiej czujemy się w ich towarzystwie, budzą nasze zaufanie. Gdyby lepiej zastanowić się nad tym, to zapewne doszlibyśmy do wniosku, że ma to związek z tym, ile czasu utrzymujemy z nimi kontakt wzrokowy.
Ćwiczenie – Kwiatek
Twoim zadaniem będzie wpisanie w jeden płatek, elementu, który składa się na komunikację niewerbalną (do zadania możesz zaangażować kogoś z rodziny.
Podsumowanie ćwiczenia (porównaj swoje odpowiedzi):
Przykłady komunikacji niewerbalnej:
- język ciała: gestykulacja, mimika, postawa, kontakt wzrokowy, ruchy głowy i inne;
- zachowania para językowe np. tempo mówienia, pauza, ton głosu, głośność dźwięku, westchnienia, pomruki, potakiwanie: acha, hmm…;
- przestrzeń i odległość pomiędzy rozmówcami;
- otoczenie fizyczne, czyli czynniki środowiskowe, np. temperatura otoczenia, układ mebli w pomieszczeniu, oświetlenie, kolor;
A teraz zastanów się, który z wymienionych przez Ciebie elementów oceniasz, jako najważniejszy, np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
PRZEANALIZUJ i ZAPAMIĘTAJ!
Schemat pokazuje 3 kategorie według stopnia ważności w komunikacji niewerbalnej.