5 maja
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
W Polsce żyje około 5 milionów osób z różnymi niepełnosprawnościami. Codzienne zmagania z wieloma poważnymi i wieloma prozaicznymi sprawami nie są łatwe. Obchody tego dnia w znacznym stopniu przyczyniły się do zmiany postaw społecznych wobec osób z upośledzeniem umysłowym. Święto obchodzone w Polsce i w całej Europie corocznie 5 maja, zapoczątkowane we Francji na początku lat 90 dwudziestego wieku.
Jest to dzień manifestowania tolerancji i równouprawnienia. Celem obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz uświadomienie społeczeństwu różnorodności osób z tym rodzajem niepełnosprawności, pokazanie ich możliwości, a także zwrócenie uwagi na bariery – edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne, a przede wszystkim mentalne, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.
Ten dzień jest okazją do integracji osób zdrowych i niepełnosprawnych. Przecież mają prawo do godnego życia, nie tylko w tym jednym dniu.
Zadbajmy o to, aby w naszym środowisku otoczyć opieką i pozwolić normalnie żyć osobom i dzieciom z niepełnosprawnościami.
W załącznikach podpowiadam jak zachować się wobec osób niepełnosprawnych, aby nie sprawić im przykrości.